
CXLE87159电流模式单片降压LED驱动器4.5-20V输入通过两个集成的N通道mosfet提供2A的连续输出电流固定1MHz开关频率输入欠压锁定启动电流失控保护
| 产品型号: | CXLE87159 |
| 产品类型: | 照明驱动 |
| 产品系列: | 低压照明 |
| 产品状态: | 量产 |
| 浏览次数: | 57 次 |
产品简介
CXLE87159是一个电流模式单片降压LED驱动器。CXLE87159在4.5-20V的输入范围内工作,通过两个集成的N通道mosfet提供2A的连续输出电流。内部同步功率开关无需使用外部肖特基二极管即可提供高效率。在轻负载下,LED驱动器以低频工作,以保持高效率和低输出纹波。CXLE87159通过LED短路保护、热保护、启动电流失控保护、输入欠压锁定,确保了稳健性
4.5V至20V工作输入范围2A输出电流
效率高达94%
轻载高效(>85%)
固定1MHz开关频率
输入欠压锁定
启动电流失控保护
LED短路保护
热保护
4.5V至20V工作输入范围2A输出电流
效率高达94%
轻载高效(>85%)
固定1MHz开关频率
输入欠压锁定
启动电流失控保护
LED短路保护
热保护
技术参数
| 输入电压范围 (VIN) | 3.8~24VV |
|---|---|
| 输出电压 (VOUT) | adj |
| 输出电流 (IOUT) | 2A |
| 工作频率 | 1MHz |
| 转换效率 | 95% |
| 封装类型 | SOT23-6 |
| Dimming method | PWM/Analog |
| 功率管 | 内置MOS |
| 功耗 | 10μA |
| Thd | ±2% |
| Power | 2A |
| Pf value | .9 |
| Topology | 低压照明 |
| Application | 照明驱动 |
| Topology type | Buck |
| Ripple | <5% |
| Operating temp | -40℃~85℃ |
| Protection | OVP/OCP/短路保护 |
| Certification | UL/CE |
| Features | 1MHz |
产品详细介绍
目录
7.相关产品
产品概述 返回TOP
The CXLE87159 is a current mode monolithic buck LED driver. Operating with an input range of 4.5-20V, CXLE87159 delivers 2A of continuous output current with two integrated N-Channel MOSFETs. The internal synchronous power switches provide high efficiency without the use of an external Schottky diode. At light loads, the LED driver operates in low frequency to maintain high efficiency and low output ripple. The CXLE87159 guarantees robustness with LED short protection, thermal protection, start-up current run-away protection, input under voltage lockout. The CXLE87159 is available in 6-pin and 8-pin TSOT packages, which provide a compact solution with minimal external components.
产品特点 返回TOP
4.5V to 20V operating input range 2A output current
Up to 94% efficiency
High efficiency (>85%) at light load
Fixed 1MHz Switching frequency
Input under voltage lockout
Start-up current run-away protection
LED short protection
Thermal protection
Available in TSOT23-6 and TSOT23-8 packages
应用范围 返回TOP
LED Driver
技术规格书(产品PDF) 返回TOP
需要详细的PDF规格书请扫一扫微信联系我们,还可以获得免费样品以及技术支持!

产品封装图 返回TOP
a
电路原理图 返回TOP

相关芯片选择指南 返回TOP 更多同类产品.....
|
DC/DC (照明驱动产品) |
|||||||
|
产品型号 |
封装 |
拓扑 |
频率 |
输入 |
调光 |
过流保护 短路保护 |
|
|
Vin(V) |
Iout(A) |
||||||
|
ESOP8 SOT23-6 |
Buck, Boost |
Constant 2us toff |
4.6~44 |
2A peak |
PWM/Analog |
Y |
|
|
SOT23-6 |
Buck |
1MHz |
3.8~24 |
2A |
PWM/Analog |
Y |
|
|
SOT23-6 |
Buck |
Constant 2us toff |
4.6~30 |
2A peak |
PWM/Analog |
Y |
|
|
SOT23-6 |
Buck |
1MHz |
4.5~28 |
1.2A |
PWM/Analog |
Y |
|

中文
English
用户评论