CXPR7145D过充过放过流负载短路保护精确的过充检测电压确保安全充分利用率充电低待机电流数字蜂窝电话锂离子聚电池供电
| 产品型号: | CXPR7145D |
| 产品类型: | 电池保护IC |
| 产品系列: | 二合一锂电保护IC |
| 产品状态: | 量产 |
| 浏览次数: | 59 次 |
产品简介
技术参数
| 输入电压范围 (VIN) | 6.0V |
|---|---|
| 输出电压 (VOUT) | ADJ |
| 输出电流 (IOUT) | 2.8uA |
| 工作频率 | 100K |
| 转换效率 | 95% |
| 封装类型 | DFN2*2-6 |
| Type | 二合一锂电保护IC |
| Cell count | 1 |
| Overcharge voltage | 4.25V |
| Overdischarge voltage | 2.9V |
| Overcurrent current | OK/3A |
| Short protection | 支持 |
| Communication | QC2.0 QC3.0 |
| Operating temp | -40℃~85℃ |
| Features | 过放自恢复 |
| Application | 二合一锂电保护IC |
| 耐压 | 6.0V |
| 工作电流 | 2.8uA |
| 过充释放电压 | 4.1V |
| 过放释放电压 | 3.0V |
产品详细介绍
|
目录 1.产品概述 2.产品特点 一,产品概述(General Description) battery protection. detection circuits and delay circuits. CXPR7145D is put into an ultra-small DFN2X2-6 package and only one including overcharging, overdischarging, overcurrent and load short circuiting rotection etc. The accurate overcharging detection voltage ensures safe and full utilization charging.The low standby current drains little current from the cell while in storage.The device is not only targeted for digital cellular phones, but also for any other Li-Ion and Li-Poly battery-powered information appliances requiring long-term battery life. 二.产品特点(Features) |
|
NUMBER |
PIN NAME |
PIN DESCRIPTION |
|
1 |
VDD |
Power Supply |
|
2,3 |
GND |
Ground, connect the negative terminal of the battery to this pin |
|
4,5,6 |
VM |
The negative terminal of the battery pack. The internal FET switch |
|
7 |
EPAD |
Please connect EPAD with mass metal GND |
五,电路原理图

六.产品PDF文档
需要详细的PDF规格书请扫一扫微信联系我们,还可以获得免费样品以及技术支持!

七,功能概述
The CXPR7145D monitors the voltage and current of a battery and protects it from being damaged due to overcharge voltage,overdischarge voltage, overdischarge current, and short circuit conditions by disconnecting the battery from the load or charger. These functions are required in order to operate the battery cell within specified limits.
The device requires only one external capacitor. The MOSFET is integrated and its RDS(ON) is as low as 45mΩ typical.
八,相关产品 更多同类产品......
|
小过放电流/二合一锂电保护IC |
|||||||||||
|
型号 |
耐压 |
工作 电流 |
过充 电压 |
过充释 放电流 |
过放 电压 |
过放释 放电压 |
过放 自恢复 |
过流 保护 |
短路 保护 |
封装 |
说明 |
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-25 |
||
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-25 |
cost down版本 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-23 |
cost down版本 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.9V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-25 |
||
|
6.0V |
2.8uA |
4.425V |
4.25V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-25 |
4.35V锂电池保护应用 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
SOT-25 |
cost down版本 |
|
|
10.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/2.5A |
OK |
SOT-26 |
||
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.8V |
3.0V |
OK |
OK/0.9A |
OK |
SOT-25 |
小过放电流/保护应用 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.8V |
3.0V |
OK |
OK/0.9A |
OK |
DFN2*2-6 |
小过放电流/保护超薄应用 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.425V |
4.25V |
2.8V |
3.0V |
OK |
OK/0.9A |
OK |
DFN2*2-6 |
4.35V电芯/小过放电流/保护超薄 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
DFN2*2-6 |
电子烟等超薄应用 |
|
|
6.0V |
2.8uA |
4.25V |
4.1V |
2.9V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
DFN2*2-6 |
电子烟等超薄应用 |
|
|
6.0V |
3.9uA |
4.3V |
4.10V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/9A |
OK |
DFN1.8*1.4 |
电子烟等 |
|
|
8.0V |
3uA |
4.3V |
4.1V |
2.4V |
3.0V |
OK |
OK/3A |
OK |
DFN-5L |
电子烟等超薄应用 |
|
|
8.0V |
3uA |
4.4V |
4.2V |
2.8V |
3.0V |
OK |
OK/4A |
OK |
DFN-5L |
4.35V电芯保护超薄应用 |
|


中文
English
用户评论